250€ kuus ühe lapse kohta elatist on liiga palj

father-and-son-2258681_1920

Kuna ma olen vana spetsialist lastekasvatuse alal ja praegu see elatiseteema kirgi kütab, siis pidasin ka vajalikuks sõna sekka öelda. Ok nali naljakas, lapsi mul tegelikult ju ei ole, aga kaine mõistusega ikka tean palju lastele raha kulub. Olen ju ise ka laps olnud ja sain väga hästi aru kui palju mu peale raha kulus. Samuti olen vanemaks õeks 4 õele ja 1 vennale.

Tegelikult puutusin selle teemaga päris palju kokku advokaadibüroos praktikal olles, sest kohtuvaidlusi on samal teemal palju.

Minu teada on riigikohus juba vana seadusandluse järgi päris mitmel juhul lubanud elatist maksta seadusest ettenähtud miinimumist vähem, kuna perekonnaseaduse paragrahv § 102 lg 2 ka sellise erandi lubab. Seadusandlust peeti vajalikuks muuta, sest erand hakkas muutuma juba reegliks ja minu arust on see väga vajalik muudatus.

Ei ole võimalik ühe stambiga elatist määrata, sest nagu Merje tõi välja, peaks juba 3 lapse omamise puhul teine pool maksma 750 eurot elatist. See siis tähendab, et 3 lapse peale kulub kuus 1500 eurot kokku, mis on kohe kindlasti ühe keskmise eesti pere jaoks ulme summa. Unustada ei tasuks, et tegelikult vähenevad kulutused iga lapse kohta, kui neid on mitu, kui just nagu kuninga kass elada ei taha. Näiteks on üürikulu kokkuvõttes sama nii 1 kui 3 lapse puhul, kui lapsed jagavad tuba. Samuti on küttekulu sama. Riietele kulu väheneb, sest mis vanemale väikseks jääb, saab noorem endale. Söögikulu väheneb, sest korraga rohkem süüa tehes ja suurtes kogustest ostmine tähendab paljudel juhtudel odavamat hinda. Ei ole vaja mitut autot mitme lapse peale, ei ole vaja mitut arvutit või televiisorit.

Muidugi igasuguste suvelaagrite, reiside, telefonide jms igasuguste isiklike vidinate kulu on suurem, aga samas on väga paljud asjad laste vahel jagatavad. Pealegi kui üks vanem on rikkam kui teine, siis peaks rikkam vanem arvestama ka vaesema vanemaga. Lastel ei ole vaja kõige kallimaid riideid, kallimat telefoni, lõunamaa reisi jms. Kõige olulisem on ikkagi vanemate tugi, et söök laual oleks ja riided seljas.

Puutusin praktikal olles kokku ühe kaasusega, kus emal oli isaga kokkuleppe sõlmitud, et viimane maksab 400 eurot kuus 3 lapse peale, kuid mingi hetk arvas ema, et talle oleks ikka vaja 750 eurost elatis ja tagantjärgi ka veel välja mõista. Isal oli ka uue naisega üks laps, mis tähendas, et ta pidanuks suutma panustada 1000 eurot kuus kokku laste peale. Isa kirjutas naisele pika kirja, kus põhjendas, et ei ole võimeline selliseid summasid maksta, kuna teenibki umbes 1000 eurot kuus ja tõi välja, et lapsed viibivad tema juures nädalavahetuseti, ta ostab neile samuti riideid, viib reisile jne. Samuti kirjutas ta kui kurb ta on, et nende suhted on nii sassi läinud, et peavad nüüd lasteraha pärast kohtu vahet käima. Ja kõik see mõjub ju ka lastele nii halvasti, kui vanemad pidevalt raha pärast kaklevad. Usun, et igale lapsele on kõige olulisem see, et nende vanemad hästi läbi saaksid, et neil oleks turvaline ja nad oleksid hästi hoitud. Isa mainis, et on alati laste jaoks olemas olnud, mitte nagu paljudel juhtudel, kus isa jääb endise perekonnaga täiesti võõraks, aga raha viskab alati nii nagu nõutud.  Minule läks see igatahes väga hinge ja ema vastus erilist kaastunnet tema suhtes küll ei tekitanud.

Nii et minu arust on väga õige, et muudatused sisse tuuakse. Kõiki lahus elavaid vanemaid ei saa ühe stambiga sundida maksma vähemalt 250€ kuus ühe lapse kohta arvesse võtma lahus elava vanema tegelikku varalist seisundit.

Samuti olen arvamusel, et kui ikka inimene ei taha elatist maksta, siis ta ei maksa ka ja igasugused kontode arestimised on lõppkokkuvõttes täiesti mõttetud. Nii palju muid võimalusi on siin ilmas, et teenida raha mustalt või hoida raha kasvõi välismaa pangakontol, nii et kui Eestis üks konto ära arestitakse, siis seda lihtsalt ei kasutata ja ongi kõik. Kohusetundlik lahuselav vanem leiab kasvõi mustalt raha, et oma lapsi toetada ja teeb seda ilma kohtu nõudmiseta vabatahtlikult.

PS! Ma pole elu sees oma pärisisa näinud ja mu ema sai minu esimestel eluaastatel lapsekasvatamisega hakkama täitsa üksi ja pole mitte sentigi mu pärisisalt kunagi saanud, sest ta on lihtsalt emm.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s