Kogu tõde Hispaanias elamisest

Huvitaval kombel ei ole ma viimasel ajal eriti midagi postitanud, aga nüüd on isu kirjutada tagasi tulnud. Ma ei tea, miks ma ütlesin “huvitaval kombel” nagu mul oleks varem postitusi nagu Vändrast saelaudu tulnud.

IGATAHES

Rääkides nüüd käesolevast postitusest. Ma olen Hispaanias elanud nüüdseks 11 kuud ehk peaaegu terve aasta. Kuigi ma olin vahepeal 2 kuud eemal, kasutan sama taktikat nagu Eesti, mis on kohekohe 101 aastat vana. Nii et võime kõik kokku leppida, et 11 kuud olen elanud eks ja olen piisavalt pädev nõu andma Hispaaniasse kolimisest ja seal elamisest. Pidage meeles, et postitus on üles ehitatud vaatevinklist, kus sul ei ole Hispaanias varasemaid sidemeid, ja alustad täiesti 0-st oma elu üles ehitamist.

Ma kirjutan konkreetselt ja ausalt, millele sa peaksid enne mõtlema, kui Hispaaniasse kolid, et vältida pettumust ja juba mõne kuu pärast Eestisse tagasi tahtmist.

Esiteks ja mis on kõige tähtsam, on see, et mitte keegi ei oota sind. Kui sa keelt ei oska, oodatakse sind veel vähem. Kedagi ei huvita Su Eestis omandatud kõrghariduses majanduses, õigusteaduskonnas, metsaökonoomikas jne. Ilmselt kui sa oled IT-spetsialist on lood natukene teised. Hispaanlase jaoks oled sa kuskilt väikesest, võibolla kahtlasest, tundmatust riigist ja suure tõenäosusega pannakse sind ühte patta Rumeenlase või mõne muu Ida-Eurooplasega. Ütlen, et suure tõenäosusega, mitte 100%-liselt.

Teiseks, kõik igapäevatoimingud, mis Eestis olid nii lihtsad ja enesestmõistetavad, võivad siin võtta meeletu aja või olla isegi võimatud. Paberimajanduse keerukusest Hispaanias on ilmselt kõik kuulnud. Alustades esmasest ehk välismaalase isikunumbri taotlusest lõpetades ehitusloa saamisega, et oma vannitoa mööbel ära vahetada. Minu jaoks oli näiteks täielik üllatus, et igasuguse parenduse jaoks, mida ma OMAS kodus siseruumis teen, on vaja eraldi taotleda luba. Ja mitte ainult luba, vaid ka selle eest maksu maksta, mis muidugi tõenäoliselt selle loa ainuke eesmärk ongi. Ehk nii ei tohi, et võtad üks päev kätte ja otsustad oma köögimööbli välja vahetada – esimene samm on panna eelarve kokku ja sammud linnahalli seada, et sealt luba küsida ja kellelegi raha ära anda. See on siis sellisel juhul, kui kõik õigesti tahad teha. Igasugustest residentsuse taotlustest, auto ostmisest, pangalaenu küsimisest jms keerulisemast ei hakka rääkimagi. Kõik käib 50x aeglasemalt ja paberirohkemalt kui Eestis.

Kolmandaks, okei jõudsid Hispaaniasse kohale. Mis nüüd edasi saab? Esimesed 2 nädalat on tore, sest oleks nagu puhkusel, aga äkitselt jõuab kohale karm reaalsus –  mis nüüd edasi saab? Kuidas leida tööd, kuidas leida sõpru, kuidas üürida korter? Kõik see on keeruline, kui sul ei ole tutvusi või Facebooki kontot. Mind aitas hädast väga palju välja just nimelt erinevad Facebooki grupid ja mitte üldsegi Eestlaste grupid, vaid üleüldiselt välismaalastele mõeldud grupid oma piirkonnas. Hea joppamise peale leidsin sealt üsna kähku endale pika-ajalise üüriga korteri ja töö, mille kaudu oma korda sain asuda tugivõrgustikku looma. Tõde on aga see, et kõikidel ei pruugi nii hästi minna ja on väga väike protsent, et leiad endale natukenegi sarnase töö, millega sa Eestis tegelesid. Suure tõenäosusega leiad end töötamas restoranis, ehitusel, heal juhul kindlustus- või kinnisvaramaaklerina, kui keelt vähekenegi kompad. Samas paljud ei leia endale nendelegi aladele tööd – tööpuudus on suur ja eriti just talveperioodil. Kui lihttöölise elu ei kõlba, on põhimõtteliselt ainuke variant panna püsti oma äri, õppida näiteks mõni kasulik oskus või minna siin uuesti kooli. Kooli minemiseks või äri püsti panemiseks oleks taaskord vajalik hea keeleoskus, vastasel juhul leiad end olukorras, kus maksad meeletuid summasid tõlkijatele või juristidele, kes sinu eest selle osa ära teevad.

Neljandaks, su parimad sõbrad ei ole sinust enam maksimum 200 kilomeetri kaugusel vaid vähemalt 4 päeva autosõidu või vähemalt 4-… lennutunni kaugusel. See tähendab, et tahestahmata kipuvad endised sõprussidemed kaduma. Iga päev ei jõua ju ka Skype-da või telefonis jutustada. Nii et võid arvestada, et ükskõik kui head sõbrad te ka varasemalt poleks olnud, siis nii tihedat kontakti sul enam nendega ei ole. Seetõttu oleks enda vaimse tervise huvides hea endale uued sõprussidemed tekitada ja mitte tunda nagu reedaksid vanad.

Viiendaks, oled ehk kuulnud ütlust, et kogu maailm on sinu ees valla? Jah, see on täiesti tõsi, sa võid igale poole minna ja elada ja tegutseda, aga reaalsuses ei ole kõik nii lihtne, et muudkui võtad ja teed. Ma ütlen Teile kohe ära, et Eestlasel on Eestis väga lihtne elada. Tõesti ongi nii, et võta kätte ja tee ära. Kõik on sinu jaoks nii lihtsaks tehtud. Tahad paremat tööd, aga oskusi napib – mine töötukassasse ja saad endale tasuta koolitused. Kõrgharidus on tasuta ja kõrgkooli kandideerimine puhtalt Internetis. Tahad last? Sulle on garanteeritud poolteist (!!!) aastat riigi poolt hüvitatud emapalka. Tahad ettevõtte luua? 30 minutit ja sul on ettevõte olemas. Välismaal asjad aga nii lihtsasti ei käi. Reaalsus on see, et sul peab üldjuhul rahakott puuga seljas olema, et kogu maailm sinu ees valla oleks. Kui raha nii palju ei ole, siis ole valmis kõige nimel 50x korda rohkem pingutama, kui seda Eestis oleks teinud. Kui keelt ei oska, siis on valikud väga väga limiteeritud. Rõhutan veelkord – kui plaanite kolida, proovige nii palju kui võimalik juba Eestis keelt õppida. Jah, tõsi, sul tõenäoliselt ikkagi jääb midagi meelde ja hakkad tajuma keelt, kui kohapeal elad, aga parem oleks kui sul oleks juba enne põhilised grammatikareeglid näiteks selged. Ma pean ennast küllaltki intelligentseks ja hea keelevaistuga inimeseks (ego), aga minul on näiteks probleem, et ma suudan ennast arusaadavaks teha ja igapäeva tasemel hispaania keelest aru saada, kuid kuna ma mitte mingit grammatikat eraldi praktiliselt õppinud ei ole, siis ma tean, et ma räägin valesti ja see käib mulle k-o-h-u-t-a-v-a-l-t ajudele. Nii et ma peaks ikkagi kooli minema ja päris algusest hakkama keelt õppima.

Kuuendaks, ka Hispaanias on talv. Mitte küll Eesti mõistes talv, aga ikkagi talv. See tähendab, et siin on küllaltki jahe ja niiske. Talve jooksul on väga palju muidugi ilusaid päevi, kus temperatuurinäit tõuseb üle 20-ne, aga ööd on ikkagi külmad. Siinsed korterid ja majad ei ole selle arvestusega üldjuhul ehitatud, nii et siseruumid on tegelikult külmemadki kui väljas. Ma pole Eestis kunagi nii palju susse või pakse sokke kandnud, kui siin. Kuna elekter on siin kallis, siis elektriga kütta ei ole eriti mõistlik. Kui kodus ei ole korraliku küttesüsteemi, pead leppima gaasiahjuga, mis on küll väga efektiivsed, aga puuduliku isolatsiooni ja tuult läbilaskvate akende ja uste tõttu, peavad need kogu aeg sees olema, et sooja saaks. Nii kui küttekeha välja lülitad, on toas jälle külm. Kui ei küta, muutuvad ruumid rõskeks ja niiskeks ja hallitus on täiesti tavapärane külaline. Augustis on jälle väljas meeletult palav ja siseruumides ka. Minul oli see palavus üleelatav ka ilma konditsioneerita korteris – kasutasin vaid ventilaatorit magamiseks, kuid paljude jaoks on kindlasti täiesti võimatu öösiti ilma kondita magada.

Kindlasti tundub nüüd sulle eelnevat teksti lugedes, et miks siis üldse vaeva näha ja Hispaaniasse kolida?

Sest kui sul on kõik eelnimetatud raskused läbitud või nendega lepitud, tunned, et elad nagu paradiisis. Kõik, mis varem tundus nii oluline – uhke auto, uhke maja, tipptasemel töökoht, kaotab järjest rohkem oma väärtuse. Aastas on vähe neid päevi, kus päike ei paista või vihma sajab. Inimesed on hoolivamad, lahkemad ja sõbralikumad. Kedagi ei huvita sinu varanduslik seisund või ära kriibitud auto. Võtad töölt vaba päeva, lähed randa ja tunned end nagu turist lõunamaareisil. Loodus ja vahemeri on imeline. Võid endale aiast maailma magusamaid apelsine korjata. Ja mis peamine, sa ei pea mitte kunagi enam oma autoklaasilt jääd kraapima või lund lükkama!!!

 

 

Loodan, et vähemalt ühel inimesel oli mu nõuannetest kasu.

Adios

Siberi Rahaboss

2 kommentaari “Kogu tõde Hispaanias elamisest

  1. Kle kas teie kandis seal ka need protsessioonipäevakoerad on? (nood on minu jaoks ainuke asi millega siin raske/kahju harjuda vist)

    p.s. oehh jaa, nii hea et ei pea hommikuti neid damn autoklaase kraapima enam!!! 😀

    Meeldib

    1. Mul õnneks ei ole kodu lähedal mitte ühtegi mändi, nii et kogu aeg kokku ei puutu. Töö juures on küll männimets, aga ma pole õnneks ühtegi näinud :s

      Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s